Conditii de acces in cadrul Spitalului Orasenesc Cernavoda

Vizitarea pacienţilor în cadrul Spitalului Orășenesc Cernavoda este permisă zilnic, după următorul program de vizitare:

LUNI – VINERI: între orele 15:00 – 20:00

SÂMBĂTĂ ŞI DUMINICĂ: între orele 10:00 – 20:00

Nu este permisă vizitarea pacienţilor în afara acestui program.

Pentru menţinerea igienei şi curăţeniei în spaţiile medicale ale Spitalului Orășenesc Cernavoda vizitatorii sunt rugaţi să respecte următoarele reguli şi măsuri de siguranţă:

La intrarea în secţie, vizitatorii primesc echipament de protecţie asigurat de către spital, pe care sunt obligaţi să îl poarte pe toată durata vizitei: halat/pelerină, botoşei, bonetă.
Este interzis accesul vizitatorilor care prezintă simptome ale unei boli infecto-contagioase (în special viroză respiratorie, boală diareică acută, boli eruptive etc.
Pe durata vizitei şi în deplasarea în spaţiile medicale ale spitalului, vizitatorii sunt rugaţi să folosească numai circuitele şi căile de acces semnalizate pentru vizitatori.
Vizitarea pacientilor in compartimentul ATI este permisa zilnic doar membrilor familiei, respectiv parinti, copii, surori/frati, cu conditia ca vizita sa se faca individual sau cel mult doua persoane, cu respectarea procedurilor interne.

Pe durata vizitei în spital, este strict interzis ca vizitatorii:

să se aşeze pe patul pacientului;
să atingă mesele de tratament, cărucioarele de pansamente, ustensilele, accesoriile sau aparatura medicală;
să atingă recipientele inscripţionate cu mesaje avertizoare de risc, de tipul „risc biologic”.

Vizitatorii sunt rugaţi ca, pe durata vizitei, să respecte odihna şi programul individual al tuturor pacienţilor internaţi, precum şi activitatea curentă a personalului medical, evitând să producă zgomote puternice sau să iniţieze orice alte acţiuni de natură să creeze disconfort celor din jur.
La încheierea programului de vizitare (ora 20:00), toţi vizitatorii rămaşi în spital vor fi invitaţi să părăsească incinta acestuia.

În cursul vizitelor, vizitatorii nu au voie să introducă în incinta spitalului ţigări, alcool sau alte substanţe periculoase pentru sănătate ori interzise de lege.

Se interzice introducerea pe secție a alimentelor sau băuturilor de orice fel (cu excepția celor aprobate de medicul curant).

Pentru siguranţa pacienţilor internaţi şi în vederea păstrării curăţeniei şi igienei, accesul se permite numai in grup de maximum 3 persoane pentru un pacient și pot fi vizitati maxim 2 pacienti în același timp, iar restul aparținătorilor vor aștepta într-o zonă bine delimitată, în limita spațiului disponibil. Durata vizitei va fi limitata la 60 de minute.
In cazul copiilor internati in compartimentul ATI se asigura prezenta cu caracter permanent a unuia dintre parinti, daca se solicita acest lucru.
In cazul copiilor pana la 14 ani internati in oricare dintre compartimentele din unitatea sanitara se accepta prezenta unui apartinator permanent daca se solicita acest lucru.
In cazul copiilor cu varsta cuprinsa intre 14 si 18 ani internati in oricare dintre compartimentele din unitatea sanitara se poate accepta prezenta unui apartinator permanent cu acordul medicului coordonator de compartiment.
In cazul pacientilor internati care au un grad redus de mobilitate din cauza patologiei prezentate pe oricare dintre compartimentele din unitatea sanitara accesul unei persoane poate fi permanent.

Reguli de igiena primara pentru vizitatori

Numărul maxim de vizitatori admişi la un pacient este de trei persoane.
Se interzice vizitarea pacienţilor de către persoanele care prezintă simptome ale unei boli infecto-contagioase (în special viroză respiratorie, boală diareică acută, boală eruptivă, etc.).
La intrarea în secţie vizitatorii vor avea echipament de protecţie asigurat de spital: halat sau pelerină;
Se vor folosi circuitele şi căile de acces semnalizate pentru vizitatori.
Vizitatorii nu vor determina pacienţii să iasă din incinta spitalului în ţinuta de spital.

Vizitatorii nu au voie:

Să se aşeze pe patul pacientului;
Să atingă mesele de tratament, cărucioarele de pansamente, echipamente sau aparatura medicală;
Se vor respecta indicaţiile medicului curant cu privire la alimentele permise, în funcţie de specificul afecţiunii şi al procedurilor de diagnostic sau tratament aplicate.
Nu se vor aduce în spital alimente perisabile (creme, îngheţată, ouă de casă, lapte de casă, etc.).
Vizitatorii vor respecta indicaţiile personalului medico-sanitar privitoare la măsurile aplicate în situaţii epidemiologice deosebite (carantină, etc.).

Fumatul şi consumul de băuturi alcoolice în incinta spitalului sunt strict interzise.

Art. 7 – Este strict interzisa perceperea de taxe pentru vizitarea pacientilor in unitatile sanitare publice conform Ordinului nr.1284/2012 privind reglementarea programului de vizite al apartinatorilor pacientilor internati in unitatile sanitare publice.